درباره ما

کلینیک توانبخشی قلبی بیمارستان خاتم الانبیا

با توجه به اثرات ثابت شدهSecondary prevention در بیماران قلبی عروقی که در کنار درمان های طبی و جراحی موجب بهبود کارکرد قلب و افزایش توان جسمانی و کاهش فشار روحی و نیز کاهش خطر بروز مشکلات قلبی ثانویه در آینده می گردد برنامه کلینیک توان بخشی قلبی جهت استحضار ارائه می گردد.

برنامه توانبخشی قلبی شامل آموزش های لازم به بیمار از نظر شیوه زندگی سالم، تغدیه مناسب، ترک سیگار، کاهش استرس و مشاوره روانشناسی و نیز برنامه های کاهش ریسک فاکتورهای بیماری های قلبی و تجویز نسخه ورزشی مناسب و تحت کنترل حلقه مکمل جهت برگشت بیمار به زندگی طبیعی و فعال می باشد. خصوصا آنکه مطالعات نشان داده اند که با شرکت در برنامه های توانبخشی قلبی، سکته ی مجدد قلبی در سال اول 17 درصد کاهش می یابد و میزان مرگ و میر بعد از دو سال 47 درصد و در کل 15 درصد کاهش داشته است.

فواید دیگر شامل کم شدن ریسک فاکتورهای متعدد بیماری های قلبی مثل کاهش غلظت کلسترول توتال (3/14 میلی گرم بر دسی لیتر)، تری گلیسرید(4/20 میلی گرم دسی لیتر)، فشار خون سیستولیک ( 2/3 میلی متر جیوه ) و مصرف سیگار (OR=64%) می باشد.

تمرینات ورزشی بعد از سکته قلبی عملکرد بطن چپ را بهبود می بخشد و از remodeling  جلوگیری می کند. بهبود ظرفیت عملکردی، شامل افزایش آستانه شروع درد قلبی و کاهش علائم به بیمار کمک می کند که به سهولت به فعالیت های شغلی و تفریحی باز گردد. در بیماران سالمند، این امر می تواند به افزایش ظرفیت عملکردی و حفظ استقلال فردی کمک کند. اثرات اثبات شده توانبخشی ورزشی در بیماران قلبی از طریق بهبود پروفیل چربی خون، کاهش فشار خون، و پیشگیری و درمان دیابت نوع دوم می باشد. عوامل دیگری نیز ممکن است دخالت داشته باشند. این عوامل شامل کاهش غلضت CPR

که مستقل از کاهش وزن یا سایر درمان های طبی است می باشد. ورزش همچنین موجب بهبود عملکرد اندوتلیال و تعادل فیبرینولیتیک بهتر می گردد.

توانبخشی ورزشی موجب کاهش مرگ و میر کلی می شود. ( 2/6 درصد در مقابل 9 درصد ) همچنین کاهش معنی داری در سکته قلبی مجدد ایجاد می کند ( summary risk ratio = 0.76) بدیهی است تاثیر آن با آموزش کاهش عوامل خطر قلبی افزایش می یابد. از سال 2006 مرکز مراقبت های طبی ایالات متحده اعلام کرده است که توانبخشی قلبی بعد از سکته قلبی، جراحی قلب باز و بای پس عروق کرونر PTCA  یا بدون استت منطقی  و لازم است. این توصیه بر اساس گزارش آژانس تحقیقاتی وکیفیتی مراقبت های سلامتی ( AHRQ) که 46 کارآزمایی تجربی تصادفی در مورد پیشگیری ثانویه بر روی 18821 بیمار عروق کرونر را مورد بررسی قرار داده بود، اعلام شد. که باعث بهبود عملکرد قلب و عروق و کاهش عوارض ثانویه می گردد. با توجه به اهمیت ویژه بهبود کیفیت زندگی بیماران قلبی این بخش برنامه علمی و عملی خود را ارائه می نماید.